Ana içeriğe atla

MasterPage kavramı

Düşünün ki 100'lerce sayfadan oluşan bir siteniz var ve hepsinde belli yerler sabit. Örnek verecek olursak menüler genelde sabit olur ya da en altta yer alan açıklamalar vs. gibi. Bunların içinde bir yerde değişiklik yapmanız gerektiğinde hepsini tekrar düzenlemeniz gerekiyordu önceleri. Fakat masterpage kavramının gelmesiyle bu sorun ortadan kalktı. Artık sabit olan tarafları masterpage içinde yaratıp normal içerik sayfaları bu masterpage'i kullanarak türeyebiliyor. Sanki yeni gibi anlatıyorum ama bu çıkalı bayağı bir oluyor :) hemen küçük bir örnekle konumuzu özetleyelim :

MasterPage.master

Burada göreceksiniz ki html sayfasında olması gereken ana tag'ler var. Çünkü buradan türeyen sayfalar body taginin içinde yer alan contentpalceholder içine gömülürler serverde işlenirken.Defalut1.aspx

Hemen solutionExplorer'dan oluşturduğumuz masterpage'e sağ tıklayıp "add content page" diyoruz.Türeyen sayfada hiçbir html tagi bulunmuyor çünkü onlar zaten masterpagede var. Hemen en başta MasterPageFile="~/MasterPage.master" dikkatinizi çekmiştir. Türeyen sayfalarda "content" tagi bulunur ve sayfa tasarım ve içeriği bu iki tag arasına gömülür.


Default2.aspx

Ayrıca bir sayfanın birden fazla masterpagei olabilir. Bunun faydalarından birisi de; hatta hemen örnek vererek açıklayalım. Bir üniversite sitesi olsun bunun bir ana sayfası var yukarıda üniversite logosu olan. 5 adet fakülte var üniversitede. ve her bir fakültede ayrı ayrı acıklamalar vs var. Bunun tasarımında biden fazla masterpage kullanmak yararımıza olacaktır. Bir tanesi en üstte yer alıp sadece üniversite logosunu ve ana menüleri taşır. Bundan türeyen fakülte masterpage'leri kendi fakültesine özgü menüleri taşır. Ana masterdan türedikleri için üniversite logosunu da taşımış olurlar. ve artık ürettiğimiz fakülte masterpagelerinden dilediğimiz kadar dinamik içerik sayfaları oluşturabiliriz :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Rusya Vizesi Fırsatçılığı

Neredeyse 7 yıl olacak yazı yazmayalı :) Eski yazılarıma baktım da hepsi programlama ile ilgili. Tabi o zamanlar henüz yurt dışına çıkmadığımdan vize ile ilgili işlemleri de bilmiyordum.

Gelelim Rusya vizesi olayına. Geçen sonbaharda hazır uçak biletlerinde kampanya varken bir yerlere gidelim dedik. Vize alınması gerektiğini biliyorduk ama yine de Mart ayı için Rusya'ya bilet aldık. (Gidiş dönüş 2 kişi 300TL)

Şubat ayı geldi hala vizeler kalkmayınca (malum adamların uçağını uçurduk) dedik vize başvurusu yapalım. Ama Rusya vizesi shengen gibi kolay değilmiş. Aslında kolay ama bir tur operatöründen alınmış bir belge istiyorlar. Bunu da internet üzerinden formu doldururken farkettik. Bir kaç araştırmadan sonra aracı şirketler bu belge ile birlikte vize ücretine kişi başı 150$ istediklerini görünce dedik uçak biletini yakalım gitmeyelim daha iyi.

Hatta bizim evin yakınında, neredeyse her gün önünden geçtiğim bir Jolly Tur var. Geçerken sorayım dedim Rusya vize ücretini. O da kişi başı…

Excel'den Veri Okuma

Programlamaya yeni başlayanların "ya bu veri tabanları tamam da excel ne ayak?" dedikleri çok olmuştur. Aslında hiç bir farkı yok :) biraz connectionString değişiyor biraz da sorgu cümlesi. Hatta sorgu cümlesinde neredeyse hiç fark yok :) Hadi gelin birlikte bakalım :
DataTable getirTumATSTablo() { string dosya_adres=@"C:\Deneme.xls"; OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" + dosya_adres + ";Extended Properties=Excel 8.0"); baglanti.Open();
string query = "select * from [Tablo1$A2:F450] "; OleDbDataAdapter oAdp = new OleDbDataAdapter(query, baglanti); DataTable dt = new DataTable(); oAdp.Fill(dt); return dt;
}
Şimdi bizim excel'imizin ilk sayfasının adı Tablo1 olsun ve bu sayfada A2 den F450'ye kadar verilerimizin olduğunu düşünelim. Yani ilk iki satır bo…

Tasarım Desenleri : Abstract Factory

Bu desen Factory Method desenine çok benzer. Amaç yine aynıdır. Sistemden nesnelerin oluşma işini soyutlar. Abstract Factory benzer özellikleri olan nesne fabrikalarını gruplar. İçinde birden fazla fabrika vardır.
Örneğimizde birden fazla türde database'de kaydetme ve sorgulama işlemlerini gruplamak için soyut fabrikayı kullanıyoruz :
Kısaca kodlarına da bakalım :
Önce ürünlerimizin gerçek ve soyut sınıflarını yazıyoruz.
Kaydetme.cs
interface Kaydetme
{
void kaydet(string cumle);
}
SQLBaglanti.cs
class SQLBaglanti:Kaydetme
{
public void kaydet(string cumle)
{
MessageBox.Show("sql'e kaydedildi");
}
}
AccessBaglanti.cs
class AccessBaglanti:Kaydetme
{
public void kaydet(string cumle)
{
MessageBox.Show("access'e kaydedildi");
}
}
Komut.cs
interface Komut
{
void sorgula(string query);
}
SQLSorgu.cs
class SQLSorgu:Komut
{
public void sorgula(string query)
{
MessageBox.Show("sql'de sorgu oluştu");
}
}
AccessSorgu.cs
class AccessSorgu:Komut
{
public void sorgula(string query)
{
MessageBox…