Ana içeriğe atla

Java Swing

Kısaca bir bakalım neymiş bu "swing" kütüphanesi. Aslında windowsform'larda sıkça karşılaştığımız button, label vs. gibi objeleri barındıran bir kütüphanedir. Biraz da kodlayalım bakalım :

//Gerekli kütüphaneleri ekliyoruz
 import java.awt.EventQueue;
 import java.awt.FlowLayout;
 import javax.swing.JButton;
 import javax.swing.JFrame;
 import javax.swing.JLabel;
 import javax.swing.WindowConstants;

 public class SwingExample {
   public static void main(String[] args) {
 
    EventQueue.invokeLater(new Runnable() {
      @Override
      public void run() {
        //Penceremizi oluşturuyoruz
        JFrame f = new JFrame("swing örnek");
 
        // nesnelerimizin nasıl duracağını belirliyoruz
        f.setLayout(new FlowLayout());
 
        //Bir kaç nesne ekliyoruz
        f.add(new JLabel("http://volkanalbayrak.blogspot.com/"));
        f.add(new JButton("Git :)"));
 
        f.pack();
 
        //java da eğer bunu yazmazsak pencere kapandığında program 
        //arkada çalışmaya devam edecektir. Sadece görünmez olacak
        //O nedenle bu fonksiyonu ekliyoruz ki program kapansın :)
        f.setDefaultCloseOperation(WindowConstants.DISPOSE_ON_CLOSE);
 
        //ve Pencere gelsin :)
        f.setVisible(true);
      }
    });
  }
}

Peki nedir bu en baştaki "awt" kütüphanesi diyeceksiniz. Wiki'de kısa ve güzel bir açıklama buldum bunlar için :
"AWT (Abstract Windowing Toolkit), Java Programlama dilinin, platformdan bağımsız, görsel (graphical) kullanıcı arayüzü üretimini sağlayan araç kütüphanesidir. Java Foundation Classes (JFC) olarak adlandırılan standardize edilmis JAVA uygulama geliştirme arayüzünün önemli bir parçasıdır. Sonradan yeterli görülmeyerek geliştirilmesi sonucunda SWING adı verilen, daha gelişmiş bir kütüphane kullanılmaya başlanmıştır.
AWT kütüphanesinin en büyük dezavantajı, kullanıldığı platformda, grafik tabanlı bileşenlere doğrudan aracı katmanlar bulunmadan ulaşmasıdır. Bu sebepten, her platformda kullanılan farklı grafik bileşenlerinin ortak özellikleri kullanılmış, platformdan platformda değişebilen bazı farklılıklar göz ardı edilmiştir. "Bir kere yaz, her yerde çalıştır" sloganına pek uymayan bu durumda, UNIX sisteminde çalışan bir program, MAC platformunda çalışıldığında farklı sonuçlar doğurabilmiştir.
Sorun, JAVA grafik bileşenleri ile platform özellikleri arasına her duruma uygun kontroller sağlayabilen, daha "kalın" bir kütüphane katmanı SWINGkoyularak çözülmüştür. JDK'nın 2. versiyonda kullanılmaya başlanan SWING kütüphanesinde, her görsel bileşen (widget), platforma bağımlı olarak değil, SWING'e bağımlı olarak çalışır."

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Rusya Vizesi Fırsatçılığı

Neredeyse 7 yıl olacak yazı yazmayalı :) Eski yazılarıma baktım da hepsi programlama ile ilgili. Tabi o zamanlar henüz yurt dışına çıkmadığımdan vize ile ilgili işlemleri de bilmiyordum.

Gelelim Rusya vizesi olayına. Geçen sonbaharda hazır uçak biletlerinde kampanya varken bir yerlere gidelim dedik. Vize alınması gerektiğini biliyorduk ama yine de Mart ayı için Rusya'ya bilet aldık. (Gidiş dönüş 2 kişi 300TL)

Şubat ayı geldi hala vizeler kalkmayınca (malum adamların uçağını uçurduk) dedik vize başvurusu yapalım. Ama Rusya vizesi shengen gibi kolay değilmiş. Aslında kolay ama bir tur operatöründen alınmış bir belge istiyorlar. Bunu da internet üzerinden formu doldururken farkettik. Bir kaç araştırmadan sonra aracı şirketler bu belge ile birlikte vize ücretine kişi başı 150$ istediklerini görünce dedik uçak biletini yakalım gitmeyelim daha iyi.

Hatta bizim evin yakınında, neredeyse her gün önünden geçtiğim bir Jolly Tur var. Geçerken sorayım dedim Rusya vize ücretini. O da kişi başı…

Excel'den Veri Okuma

Programlamaya yeni başlayanların "ya bu veri tabanları tamam da excel ne ayak?" dedikleri çok olmuştur. Aslında hiç bir farkı yok :) biraz connectionString değişiyor biraz da sorgu cümlesi. Hatta sorgu cümlesinde neredeyse hiç fark yok :) Hadi gelin birlikte bakalım :
DataTable getirTumATSTablo() { string dosya_adres=@"C:\Deneme.xls"; OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" + dosya_adres + ";Extended Properties=Excel 8.0"); baglanti.Open();
string query = "select * from [Tablo1$A2:F450] "; OleDbDataAdapter oAdp = new OleDbDataAdapter(query, baglanti); DataTable dt = new DataTable(); oAdp.Fill(dt); return dt;
}
Şimdi bizim excel'imizin ilk sayfasının adı Tablo1 olsun ve bu sayfada A2 den F450'ye kadar verilerimizin olduğunu düşünelim. Yani ilk iki satır bo…

Tasarım Desenleri : Abstract Factory

Bu desen Factory Method desenine çok benzer. Amaç yine aynıdır. Sistemden nesnelerin oluşma işini soyutlar. Abstract Factory benzer özellikleri olan nesne fabrikalarını gruplar. İçinde birden fazla fabrika vardır.
Örneğimizde birden fazla türde database'de kaydetme ve sorgulama işlemlerini gruplamak için soyut fabrikayı kullanıyoruz :
Kısaca kodlarına da bakalım :
Önce ürünlerimizin gerçek ve soyut sınıflarını yazıyoruz.
Kaydetme.cs
interface Kaydetme
{
void kaydet(string cumle);
}
SQLBaglanti.cs
class SQLBaglanti:Kaydetme
{
public void kaydet(string cumle)
{
MessageBox.Show("sql'e kaydedildi");
}
}
AccessBaglanti.cs
class AccessBaglanti:Kaydetme
{
public void kaydet(string cumle)
{
MessageBox.Show("access'e kaydedildi");
}
}
Komut.cs
interface Komut
{
void sorgula(string query);
}
SQLSorgu.cs
class SQLSorgu:Komut
{
public void sorgula(string query)
{
MessageBox.Show("sql'de sorgu oluştu");
}
}
AccessSorgu.cs
class AccessSorgu:Komut
{
public void sorgula(string query)
{
MessageBox…